دستگاه چاپ

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت چاپ به اهمیت صنعت چاپ اشاره کرد و بیان کرد :مشکلاتی از قبل بوده که باید حل شود ، وی افزود این مشکلات را از طریق مجلس و وزارت صمت مورد بررسی قرار می دهیم تا هرچه سریع تر به شرایط ایده آل برسیم ، به دلیل اینکه چاپ نبض فرهنگ هر کشوری است و باید برای آن تلاش شود .

همچنین اسماعیلی با بیان اینکه 90 درصد از مواد اولیه وارداتی می باشد و باید این درصد به پایین ترین حد خود برسد تا بتوانیم صنعت چاپ که بیش از 200 سال سابقه در کشور را دارد ملی کنیم .

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کرد جهت برداشتن موانع و مشکلات ،وی اعلام کرد کافیست از سمت دولت طرح و لایحه ای به دست ما برسد تا ما آن را اجرایی کنیم .

ده سال گذشته صنعت چاپ در ایران

تعداد عناوین كتاب‌های منتشرشده به‌طور میانگین سالیانه ۶ درصد رشد داشته  که در سال 91 با بدترین میزان کاهش 7 درصدی بوده و بیشترین رشد در سال 96 با 11 در صد نسبت به سال 90 بوده و البته کمترین عناوین مربوط به سال 88 با 60890 عنوان و بیشترین عناوین در سال 98 با 105687 عنوان ذکر شده است .

مشکلات صنعت چاپ در کشور

یکی از اساسی ترین مشکلات چاپ در ایران استفاده از تکنولوژی قدیمی و فرسوده است که همین امر باعث شده تا سالانه به صورت میانگین 200 هزار تن واردات محصولات چاپی داشته باشیم ،هر چند در سال 98 به دلیل تحریم ها این مقدار به 40 هزار تن در سال کاهش یافت .

یکی دیگر از مشکلات مالیات بر ارزش افزوده است و از آنجایی که هزینه چاپ ، بسته بندی و لیبل در حوزه های آموزشی ، فرهنگی ، غذایی ، دارویی و … تاثیرگزار می باشد با وجود 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اثر مخربی بر اقشار اساسی جامعه گذاشته و همچنین خانواده ها را در تنگنا قرار داده و لازم است تا این مقدار کاهش یابد تا در روند پیشرفت صنعت چاپ در ایران کمک بزرگی شود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *