صادرات هر متر مربع فرش به مثابه حداقل یک بشکه نفت است!


از کسی پوشیده نیست که فرش دستباف زاییده تفکر ایرانی بوده و سند جهانی این سخن فرش پازیریک ایران در موزه روسیه می باشد. از زمان صفویه تجارت فرش دستباف ایرانی شکلی جدی به خود گرفته و تاکنون فرش دستباف ایرانی به عنوان مهمترین کالای صادراتی کشور نماد صادرات ایران است. در تمامی استان های کشور فرش دستباف با توجه به اقلیم و فرهنگ استان طرح و جنس متفاوتی داشته و به عنوان منبع درآمد برای بیش از 200 هزار خانوار ایرانی اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

در سال های اخیر با توجه به افزایش قیمت دلار، صادرات جذابیت بالایی داشته و با توجه به اینکه فرش ایرانی، کالای صادراتی شناخته شده، با قیمت بالایی می باشد یکی از بهترین جایگزینان صادرات نفتی برای ارزآوری در کشور می باشد.
در نشست اخیر اتاق بازرگانی استان اصفهان و ریاست مرکز ملی فرش ایران به این عنوان اشاره شد که فرش دستباف یکی از بهترین گزینه های روی میز برای ایجاد شغل و کارآفرینی بوده و در بودجه وزارت تعاون 20 درصد از بودجه سامانه کارا را به فرش دستباف اختصاص داده اند. به نقل از ریاست مرکز ملی فرش ایران 50 هزار بافنده در استان اصفهان مشغول به فعالیت بافندگی بوده و این رقم در صورت تامین مواد اولیه و ایجاد حمایت های لازم مستعد رشد می باشد. همچنین به نقل از ریاست اتاق بازرگانی استان اصفهان:«صادرات هر متر مربع فرش به مثابه حداقل یک بشکه نفت است.» هم اکنون قیمت دلار در تاریخ 2 مهرماه 1399 برابر 28 هزارتومان بوده و قیمت نفت به طور میانگین 40 دلار در هر بشکه می باشد لذا یک بشکه نفت حدود یک میلیون و صد هزار تومان ارزش دارد و ارزش یک متر فرش صادراتی ایران بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. همچنین ایشان اذعان کردند«اگر قرار است در حوزه کارآفرینی استان اصفهان اتفاقی رخ دهد، تنها با فرش دستباف محقق خواهد شد» که این خود جای تامل دارد.

رویداد های نساجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *